Naszyjnik czaszka by Mocca Loca

Nieśmiertelny naszyjnik czaszka

By Wiktoria from Mocca Loca

Posted in , | Tags :

Czaszka symbolizuje…
śmierć i kruchość ludzkiego życia? Ale czy na pewno?
Zobaczmy jak symbol ten zmieniał swoje znaczenie
i jak wkradł się na dobre do świata mody oraz kolekcji Mocca Loca.

Co symbolizuje czaszka?

To prawda, że przez wieki czaszka była symbolem śmierci, ale człowiek w naturalny sposób zaczął oswajać ten symbol. Czasy współczesne skutecznie zmieniły jego postrzeganie. Czaszka nie jest nam już straszna! Obecnie możemy ją spotkać wszędzie: na naszych ubraniach, w motywach biżuterii, w sztuce… po prostu wszędzie! Jak to się stało?

Grounge i rock’n’roll

Czaszka od zawsze była symbolem subkultur. Od lat utożsamiana jest z kulturą grounge i rock’n’roll. Na salony wyniósł ją nieżyjący już projektant mody Alexander McQueen, który w 2003 roku po raz pierwszy zaprezentował światu chustę zdobioną motywem śmierci. Od tego momentu wszyscy dali się porwać temu trendowi, a czaszka na stałe zadomowiła się w modzie.

Modna czaszka McQueen’a

Po szale ubraniowym nastała kolej na biżuterię. Bransoletki, naszyjniki, kolczyki, oraz duże pierścionki zaczęto zdobić motywem czaszki. W ślad za nimi poszły t-shirty, leginsy i cudowne szpilki z czaszka na obcasie.

Można powiedzieć, że czaszka stała się nieodzownym elementem kolekcji McQueena i to właśnie z nim jest utożsamiana w środowisku modowym. Ten śmiertelny symbol towarzyszył mu w niezbyt długiej karierze – pisze w “Rzeczpospolitej” dziennikarka modowa Joanna Bojańczyk, nazywając McQueena “człowiekiem spod znaku czaszki”. Miłość McQueena do tego symbolu wzięła się z jego fascynacji do śmierci i gotyku.

Projektant popełnił samobójstwo w 2011 roku, jednakże jego projekty stały się nieśmiertelne, podobnie jak symbol którym się wzorował.

Naszyjnik czaszka by Kokorinoo
Naszyjnik z czaszką by Kokorinoo i Mocca Loca

Mocca Loca i Naszyjnik czaszka

Tak się złożyło, że jesteśmy nie tylko wielkimi fankami minimalizmu ale również rock’n’roll’a! Czaszka była jednym z pierwszych motywów jakie pojawiły się w naszej biżuterii. Na początku były zawieszki do bransoletek w kształcie czaszki, kolczyki i pierścionki z dużymi trójwymiarowymi czaszkami oraz malutkie koraliki w kształcie czaszeczek. Niektóre z nich wyglądały groźnie, niektóre wręcz przyjaźnie i zabawnie.

Wiele projektów przewinęło się przez naszą pracownię ale tylko jeden pozostał z nami na stałe – Naszyjnik czaszka. Jest to malutka, płaska zawieszka z przyjaźnie uśmiechającą się czaszką, która zawieszona jest na delikatnym łańcuszku. Każda z nas ma swój egzemplarz Cza-Chy…

Czaszka by Kokorinoo

Nie tylko my zwariowałyśmy na punkcie tego naszyjnika. Nasza ulubiona blogerka Kokorinoo również się w nim zakochała. Na jej blogu znajdziecie nie jedno, nie dwa lecz setki zdjęć z naszym naszyjnikiem z czaszką. No dobra, trochę przesadzam… ale jest ich dużo – sprawdźcie sami. Wszystkie zdjęcia w tym artykule pochodzą właśnie z jej bloga.

Którą wersję Kokorinoo z Cza-Chą lubimy najbardziej? Oczywiście rockową!

Kokorino i naszyjnik czacha by Mocca Loca
Pozłacany naszyjnik czacha

Co więc oznacza dla nas czaszka?

Mylę że ile ludzi na świecie tyle znaczeń ma czaszka. Dla nas czaszka przede wszystkim symbolizuje odwagę oraz nieugiętość w dążeniu do celu ale jednocześnie przypomina nam o kruchości życia i przemijaniu. Jest pewnego rodzaju totemem przynoszącym szczęście.

btt